ZGODOVINA KEGLJANJA V TRBOVLJAH

Kegljanje kot razvedrilo in šport se je v Trbovljah razvijalo na podoben način kot drugod po Evropi. Po sedaj znanih podatkih se je kegljanje v Trbovljah začelo leta 1938 na odprtem kegljišču pri Gostilni Tratnik. Nadaljevalo pa se je na pokritem enosteznem kegljišču Tavzelj (na ilovici) in v prizidku stare rudniške restavracije. Nekaj let kasneje pa sta se zgradila asfaltna enostezna kegljišča na ročno postavljanje v Partizanu in v domu Zasavje pri Sušniku. Na vseh teh kegljiščih se je igralo v obliki krožkov.

 

Pomemben mejnik v kegljaškem športu v Trbovljah je odločitev kegljaške sekcije o osamosvojitvi in ustanovitvi kegljaškega kluba Rudar. Ta odločitev je bila sprejeta leta 1951 na občnem zboru. Tako se je kegljaški klub Rudar registriral 23. 2. 1952. V začetku je kegljaški klub Rudar največ pozornosti posvetil strokovnemu delu s člani, predvsem tekmovalci. Ženska ekipa je bila ustanovljena leta 1972 ob uvedbi kegljanja v mednarodnem slogu.

 

Sprva se je kegljalo na dvosteznem kegljišču Rudar, ki je bil zgrajen leta 1951. Takrat so se keglji postavljali ročno. Leta 1970 pa se je v obstoječem objektu zgradilo moderno štiristezno avtomatsko kegljišče (asfalt), ki smo ga leta 1994 prevlekli s plastično maso in opremili z računalniki. Leta 2007 pa je bilo potrebno kegljišče posodobiti in takrat smo se odločili, da kegljišča ne prevlečemo z novo plastično maso, ampak smo se odločili, da ga popolnoma obnovimo s ploščami. Takšno kegljišče uporabljamo še danes.

 

Seveda pa kegljišče ni namenjeno samo kegljačem Rudarja, ampak ga uporabljajo tudi ostali občani Trbovelj. Tako je bilo organiziranih več sindikalnih športnih iger, zelo aktivni pa so tudi invalidi in upokojenci, ki redno tedensko trenirajo. Organizirali smo tudi razna medobčinska in državna tekmovanja. Prav tako pa je vse do leta 2000 potekala tudi trim liga v kateri so množično sodelovala Trboveljska podjetna in druge delovne organizacije.

 

 

 


BESEDE PREDSEDNIKA OB 60 LETNICI KLUBA

60 let je minilo od ustanovitve kegljaškega kluba Rudar. V primerjavi z nekaterimi drugimi panogami je to skromen jubilej, toda doseženi rezultati zaslužijo, da tudi te obletnice ne spregledamo. Kegljanje je v tem obdobju postalo v Trbovljah športna dejavnost z množično in kvalitetno osnovi. Kegljačice in kegljači Rudarja so v tem obdobju dosegli zavidljive rezultate. Hiter razvoj kegljanja in vse večje vključevanje v športno rekreacijo je bilo prijetno presenečenje, povzročilo pa je tudi nove skrbi. Pokazalo se je, da na dvosteznem kegljišču ni mogoče uspešno izvajati vsa tekmovanja in treninge, zato se je porodila ideja in želja članov kluba o razširitvi obstoječega dvosteznega kegljišča, da se zgradi novo štiristezno kegljišče, kar se je tudi uresničilo v letu 1970. Z otvoritvijo novega štiristeznega kegljišča so bili ustvarjeni novi pogoji kegljanja, ki so tudi dali nove rezultate. Seveda pa za vrednotena dela predvsem pa razvoj sleherne športne panoge bistvenega pomena materialni pogoji in kadri. Predvsem z razumevanjem delovnih organizacij in ljubiteljev kegljanja smo lahko zgradili sodoben športni objekt, ki smo ga leta 2007 uspeli s pomočjo občine Trbovlje in ostalih sponzorjev obnoviti, zaradi zahtev sodobnega športnega kegljanja. Vsi dosežki kegljaškega kluba Rudar v preteklih 60 letih so rezultat skupnega dela in hkrati priznanje vsem tekmovalkam in tekmovalcem ter drugim, ki so sodelovali v organizaciji in izvedbi nalog kluba, vsem sodelavcem, ki so prosti čas namenili delu za razvoj kegljaškega športa in vsem, ki so izvedbo nalog materialno in kakorkoli drugače podpirali. V imenu kluba vsem iskreno hvala.

 

Zato je potrebno še vnaprej vztrajati in gojiti tradicijo kegljaškega športa v Trbovljah, ki je že do sedaj dosegel izjemne rezultate in v svet ponesel ugled mesta.